Harnup Özü Hakkında

Çikolata yenilebilir bir çekirdek olan kakao tanelerinden yapılır. Çikolata, kafein gibi sağlığa zararlı olan ve istenmeyen bir madde olan theobromin içerir. Kakao çekirdeği, bir miktar protein ve önemli miktarda yağ içerir. Tatlandırmak için de çok miktarda şeker ilave ederek lezzetlendirilmesi gerekir.

Çikolata pek çok genci rahatsız eden sivilceye neden olan yiyeceklerden birisidir. Kakao çekirdeği Kalsiyum içermesine rağmen, vücudun kalsiyum almasını önleyen okzalik asiti de içerir. Çikolata en çok alerji yapan maddelerden de biridir.

keboy-keçiboynuzu-ürünleri-1

Besin değeri yönünden çikolata aleyhine söylenecek pek çok şey varken acaba niçin bu kadar çok çikolata yemeye devam ediyoruz? Tabii ki tadının çok güzel oluşundan ve onun yerini tutacak bir şeyin olmadığını düşünmemizden ? Yoksa yerine geçecek bir şey var mı? Orta Doğuda yaygın olarak yetiştirilen harnup ağacı (keçi boynuzu da denir), uzun, kabuklu bir meyve (taze fasulyeye benzer, yası ve daha uzun, koyu kahve renginde) olup öğütüldüğünde toz haline gelir ve tadı çikolataya çok benzediği için de insanlar onu çikolatan ayırt edemezler. Harnubun sağlığınıza sunacağı o kadar çok şey vardır ki eminim aileniz de onu çikolataya tercih edecektir.

İncil'de Harnuptan bahsedilir. Harnup, muhtemelen İSA Peygamberin oniki havarilerinden biri olan John'ın Sahrada geçici olarak kaldığı sırada yaşamını sürdürmesini temin eden bir yiyecek olduğundan, ona çoğu kez Aziz John'ın ekmeği denir. Harnup ağacının kabukları, muhtemelen Prodigal Son'ın (Tutumsuz Erkek Çocuğunun) domuzlara yedirilişini seyrettiği kabuklardır. Harnup Yakın Doğuda binlerce yıl pek çok insanın yiyeceğinin başlıca dayanağı olmuştur. Harnup çekirdeği, kuyumcu ustaların altın tartmada kullandığı bir tür "ölçü - carat'' birimi olmuştur. Harnup ağacı yumuşaktır, oldukça sıcak hava ister ve hayatta kalması için kuru iklime ihtiyacı vardır.

Şimdi de toz halindeki harnuba gelelim. Toz harnup, harnup ağacının uzun meyvesinin un haline getirilmiş halidir. Diğer unları kullanarak ekmek yaptığınız gibi onu ekmek yapmak için kullanamazsınız çünkü oldukça tatlıdır ve tam olmasa da hemen hemen çikolata tadındadır. Aslında, kakaoya ihtiyaç duyulan her tarifte onu kullanabilirsiniz. Kullanacağınız miktar ise sizin ne kadar "çikolata" tadı vermek istediğinize bağlıdır. Harnupla kullanacağınız şeker miktarı kakao için kullanacağınız şeker miktarından çok daha azdır.

Harnubun, toplam içeriğinin %72 si doğal karbonhidrattır. Harnup ununun hemen hemen %50 si şekerdir. Bunlara ilaveten harnupta kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, silikon, demir ve bir dizi eser halinde mineraller bulunmaktadır. Harnubu, sütü tükettiğimiz kadar tüketmediğimiz için, ona tüm kalsiyum ihtiyacınızı karşılayacakmış gibi güvenmeyin. Ayrıca, harnubu soya fasulyesi ve fasulyeyi yediğiniz kadar yiyemediğimiz için tüm potasyum ihtiyacınızı karşılamayacaktır. Fakat, onda tüm minerallerin bulunduğunu da unutmayın. Onda bulunan mineraller beyaz şekerde olduğu gibi işlem sırasında atılmamışlardır.


Harnup, aynı zamanda oldukça bol miktarda B vitaminlerini, thiamine, riboflavin ve niacin içerir. Harnubun %7'si protein olup çok az miktarda yağ içerir. Reçel ve jöle yapımında kullanılan bir madde olan pektin yönünden de zengindir.

Son günlerde, pektinin yiyecek maddesi olarak sahip olduğu özellikleri ortaya çıktıkça önemi de artmaya başlamıştır. Örneğin, radyoaktif kalıntıların zararlı bazı elementleriyle birleşerek onları vücuttan zararsız bir şekilde dışarı atılmasında etkin olduğu gösterilmiştir. Yediğimiz her şeyin radyoaktif kalıntılarla az çok kirlendiği günümüzde, pektinin sahip olduğu bu özellik onu beslenmeyle ilgili en önemli yardımcı bir madde yapmaktadır.

Pektin sindirimi çok iyi düzenler. Harnup unu özellikle çocuk ishallerini kesmek ve yinelemesini önlemek için yaygın olarak kullanılır. Bu ishal kesme herhangi bir tür mikroptan veya ciddi bir hastalık dolayısıyla meydana gelen ishal için değil, midenin bozulmasından, sıcak havadan veya yorulmaktan meydana gelen alelade bir ishal vakası için geçerlidir. İshal gençlerde sorun olabilir veya ciddi bir bozukluk meydana getirebilir.

Harnup, %5'lik konsantrasyonda, yani yaklaşık bir bardak suya veya süte bir çorba kaşığı ilave edildi . Pek çok durumda, birkaç günde, çok iyi sonuçlar alındı. Bin dokuz yüz ellili yılların başlarında bu konuyla ilgili olarak tıp literatüründe başarılı bir dize deney rapor edildi. Bu raporlar Journal of Pediatrics, Teksas Journal of Medicine, Pediatrics, Kentucky Medical ve Canadian Medical Association Journal gibi dergilerde yayınlandı.

Kanadalı doktorlar harnup konusunda "Fikrimize göre harnup unu bugüne kadar kullandığımız pektin bazlı diğer ilaçlara nispeten eşi bulunmaz" dediler. Avrupalı doktorlar harnup ununun hem pektin ve hem de lignin içerdiğine ve ishal düzensizliklerine iyi geldiğine inandıkları için onu yaygın olarak kullanmaktadırlar. Lignin, harnup meyvesinin odunsu kısmıdır.

Harnup ununu sağlıkla ilgili yiyecek maddeleri satan mağazalardan satın alabilirsiniz. Onu çikolataya ihtiyaç duyulan her tarifte kullanabilirsiniz. Yemek arası içecek olarak sütle veya suyla karıştırarak ve biraz balla veya rom melasıyla tatlandırarak kullanabilirsiniz.

Sağlıkla ilgili yiyecek maddeleri satan mağazalarda harnup, işlenmemiş şeker, kepek, tahıl unu ve oldukça besleyici olan fındık ve tahıl gibi sağlıklı maddeler içeren kek, kurabiye ve şekerleme gibi bir çok ürünü bulabilirsiniz.

Şunu unutmayın! Harnup ununda çikolatada bulunan zararlı maddelerin hiçbirisi yoktur, ama tadı onun kadar lezzetli ve yararlıdır. Onu, lezzetli tatlılarınız, yemek arası içecek ve hafif yemekleriniz için satın almayı bir alışkanlık haline getirin.