Kakao Yerine Keçiboynuzu

Günümüzde, gerek ülkemizde gerekse Avrupa ülkeleri ve Amerika'da kakao yerine Keçiboynuzu Özü'nün kullanımı artmaya devam etmektedir. Keçiboynuzu Özü'nün tercih edilmesindeki nedenlerin başında, bileşiminde insan sağlığına faydalı maddelerin bulunması gelmektedir. Bunları proteinler, doğal.şekerler, mineraller ve vitaminler olarak sıralayabiliriz.

keçiboynuzu

KEBOY hiçbir alerjik madde içermez. Kakaoda ve kahvede bulunan theobramine ve kafein türü maddeleri içermez ve bu sebeple sinirsel şikayetleri kalp rahatsızlıkları, mide düzensizlikleri olanlarda, yaşlılarda ve çocuklarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Günümüzde kakao'da bulunan kafeinin kalp atışını hızlandırdığı, suda çözünen vitaminlerden B ve C vitamin kaybına neden olduğu, şekeri kanda serbest bırakarak diyabet hastaları için sorunlara sebep olduğu düşünüldüğünde neden KEBOY kullanmıyoruz sorusu akla geliyor.

Öte yandan, KEBOY alerjik reaksiyonlara sebep olan tyramine içermez. KEBOY kakaoda bulunan ve vücudun kalsiyum ve çinko gibi değerli mineralleri almasını önleyen oxalik asiti içermez. Yapısında bulundurduğu kalsiyum ve çinko ile sağlıklı bir cilt yapısı oluşumunu sağlar.

Baş ağrısına neden olan phenylethylamine içermez. Bilindiği üzere amino asitler proteinlerin yapı taşıdır. Dolayısıyla dengeli beslenmede amino asitlerin rolü vazgeçilmezdir. Yapılan analizler neticesinde, KEBOY elzem amino asit yönünden, bir insanın günlük gereksinimini karşılayacak kadar zengin olduğu tespit edilmiştir, anlaşılacağı üzere KEBOY sınırlı elzem amino asit içeren gıdaların protein kalitesini yükseltmek için ideal bir katkı maddesidir.

KEBOY'daki yağ miktarının yok denecek kadar az olduğu (%0.5-1) ve az yağlı kakaodaki yağın dahi KEBOY'dakinden yaklaşık yirmi misli (%8-18) fazla olduğu yapılan analizler neticesinde tespit edilmiştir. KEBOY'un verdiği enerjinin, kakaonun verdiği enerjinin yaklaşık yarısı olduğu tespit edilmiştir. Bu da dengeli beslenenlerin göz önünde bulundurduğu ve KEBOY'da.bulunan önemli ve olumlu bir özelliktir.

Ayrıca internette yapılan araştırmalarda Harnup Özü'nün kakao kullanılan yerlerde kullanıldığı zaman extender (genişletici) etki gösterdiğini ve kakao sarfiyatını azalttığına dair çok sayıda makale bulmak mümkündür. Bakınız "Carop Powder" kelimesi geçen tüm siteler.